Finikede Gezilecek Tarihi Yerler

Finikede gezilecek tarihi yerler neler? Finikede gezilecek tarihi ve doğal güzellikler.

Finike, Antalya’nın tarihi ve doğal güzellikleri ile eşsiz bir yere sahip ilçelerindendir. Finike’yi Antalya’nın diğer ilçelerinden farklı kılan,

 • Tarih
 • Doğal güzellikler
 • Deniz
 • Türkiye’nin en uzun sahillerinden birine sahip olması (8 km)
 • Kaş, Demre ve Kemer’e yakınlığı ve
 • Geniş tarım alanlarının

bir arada bulunmasıdır. Öyle ki bu özelliklerin hiçbiri diğerlerini olumsuz etkilememektedir. Antalya, Kemer, Kaş ve Demre yolu Finike sahilinden geçmektedir. İç kesimler seralar, portakal, zeytin, limon ve nar bahçeleri ile kaplıdır.

Eğlence merkezleri ve restoranlar Finike Limanı ve sahil boyunca sıralıdır. Aynı anda hem denizi hem doğal güzellikleri hem de eğlenceyi bir arada yaşayabilirsiniz. Farklılık aradığınızda portakal bahçelerini arasında kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Finike Konumu

Finike geçmişten günümüze uğrak yerlerinden biri olmuştur. Liman kendi olmasından dolayı çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Finikede çok sayıda tarihi eser ve antik kent bulunmaktadır. Finike yeşil dokunun, tarih ve Akdenizin güzel bir harmonisini oluşturur.

Finike Kumluca, Demre ve Elmalı ilçelerine komşudur. Ana yol üzerinde bulunmasından dolayı Kaş, Kemer, Demre, Olimpos, Kumluca ve Antalya arasında seyahat edenler Finikeden geçerler.

Finike geçiş noktasında yer almasından dolayı Finikede otel ve pansiyon turizmi gelişmiştir. Finike merkezde otel bulmak her mevsim mümkündür. Ayrıca sahil şeridinde de çok sayıda pansiyon ve otel bulunur.

Finikede Tarihi Yerler

Finikede Gezilecek Tarihi Yerler

Finikede tatil yapmak isterseniz tatil süresini uzun tutmanız yarar var çünkü gezmeniz gereken çok sayıda tarihi eser bulunmakta. Tatilini plan yaparak geçirirseniz tümünü gezmeniz ve denizin keyfini çıkarmanız mümkün olacaktır.

Limyra Antik Kenti

Limyra Antik Kenti Fotoğrafları

360° Görüntü

Likyalılar tarafından kurulan Limyra Antik Kenti, Finike’ye yakın bir mesafede bulunuyor. Limyra Antik Kenti’ne gitmek için Finike – Elmalı yolundan Yuvalılar dönemecinden sağa dönerek 1 km kadar gitmeniz gerekiyor.

Limyra Antik Kenti 2 bin yıl öncesinde kurulan yerleşim merkezleri arasındadır. Antik kent içerisinde,

 • 3700 kişilik amfi tiyatro
 • Taş evler
 • Anıt mezar
 • Kilise
 • Çok sayıda akropol

bulunmaktadır. Antik kent Roma mimarisinden de izler taşımaktadır. Limyra Antik Kenti, Finikede gezilecek tarihi yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Arykanda Antik Kenti

Arykanda Antik Kenti Fotoğrafları

360° Görüntü

Finikede gezilecek tarihi yerler arasında Arykanda Antik Kenti de bulunmaktadır. Finikede bulunan önemli tarihi yerler arasındadır. Finike’ye 29 km. mesafade bulunur. Arykanda “yüksek kayalıkların yanında bulunan yer” anlamına gelir. M.Ö. 5. Yüz yıllarda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Arykanda Antik Kenti, Finikede inşa edilmiş en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinir.

Arif Köyü yakınında bulunan antik kentte en çok dikkati çeken yapı amfi tiyatrosudur.

Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti Fotoğrafları

360° Görüntü

Myra Antik Kenti, Demre sınırları içerisinde bulunur ve Finike’ye 29 km. mesafede bulunur. M.Ö. 5 yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir.

Myra Antik Kenti, Aziz Nikolas’tan dolayı Hıristiyanlar açısından önemli bir yerdir. Bu nedenle Myra Antik Kenti, çok sayıda gezi turunun uğrak noktaları arasında yer almaktadır.

Myra Antik Kenti içerisinde bulunan ve Roma döneminde inşa adilmiş olan antik tiyatro kent içerisindeki en önemli yapılardan biridir.

Olimpos (Olympos) Antik Kenti

Olimpos (Olympos) Antik Kenti Fotoğrafları

360° Görüntü

Likyalılar tarafından M.Ö. 4. Yüzyılda kurulduğu düşünülmektedir. Olimpos Antik Kenti, Finikeye 45 km. mesafede bulunmaktadır. Kumluca sınırları içerisinde yer alır. Kumluca – Kemer yolu üzerinde bulunur.

Olimpos Antik Kentinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Olimpos’u değerli kılan nedenlerden biri de tarih, doğal güzellikler ve denizin iç içe bulunmasıdır. Aynı gün içerisinde tarihi yerleri gezip, doğada ve sahilde yürüyüş yaparak denize girilebilecek tarihi bir yerdir.

Olimpos Antik Kenti, Finikede gezilecek tarihi yerler arasında eşsiz tarihi ve doğal güzellikleri ile sizi büyülecektir.

Rhodiapolis Antik Kenti

Rhodiapolis Antik Kenti Fotoğrafları

360° Görüntü

Rhodiapolis Antik Kenti, Kumluca’ya 5 km. mesafede bulunan tepelerinde üzerinde M.Ö. 138’li yıllarda Rodoslular tarafından kurulmuştur. Rhodiapolis Antik Kenti restorasyonu yapılmış tarihi yerleşim yerleri arasındadır.

Şehirde amfi tiyatro ve anıt mezarlar bulunmaktadır. Ayrıca,

 • Hamam
 • Tapınaklar
 • Agora
 • Su sarnıçları
 • Konut yapıları

bulunur.

Finikede Gezilecek Tarihi Yerler ve Özellikleri

Finikede geçmişten günümüze kurulmuş olan tarihi yerlerin en önemli özellikleri bulundukları konumun doğal güzellikleridir. Birçoğu denize yakın veya deniz manzaralıdır. Tarihi yerlerde sadece tarihi dokuyu incelemekle kalmazsınız aynı zaman tam bir doğa ziyafeti de çekmiş olursunuz.

Bir çoğuna ulaşım özel araçlarla yapılmaktadır. Yazın gelirseniz tarihi antik kentleri ayrıntılı incelemek için her bir tarihi kente bir gün ayırmanızı ve gün sonuna doğru denize girmenizi tavsiye ederiz.

Finikenin tarihi ve doğal güzelliklerini gezmek için Finike merkez otelleri tercih ediyorsanız Engin Otel,  konaklanabilecek güzel otellerden biridir. Finikeden geçerken Finikede kahvaltı yapmayı unutmayın. Eşsiz lezzetlerine hayran kalacaksınız.

Finikede gezilecek yerler

Finikede Gezilecek Tarihi Yerler

finikedeotel.com

FinikedeOtel

Son Gönderilenler

Finike Otelleri Denize Sıfır Konforuyla Büyülüyor

Finike Otelleri Denize Sıfır Konforuyla Büyülüyor Finike'deki denize sıfır oteller, konuklarına unutulmaz bir konfor ve… Daha fazla oku

42 dakika önce

Antalya’dan Finike’ye Yolculuk Rehberi

Antalya'dan Finike'ye Yolculuk Rehberi Antalya'dan Finike'ye yolculuk rehberine hoş geldiniz! Bu rehber sizin için Antalya'nın… Daha fazla oku

2 hafta önce

Tatilinizi Finike’de Geçirirken Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Bu makalede, Finike'de tatil yaparken mutlaka görmeniz gereken yerler ve bu yerler hakkında bir giriş… Daha fazla oku

3 ay önce

Finike’nin Eşsiz Plajlarıyla Şahane Bir Tatil Deneyimi

Finike, Türkiye'nin güney sahilinde bulunan bir tatil beldesidir. Finike'nin eşsiz plajları, kristal berraklığındaki denizi ve… Daha fazla oku

3 ay önce

Finike’nin En İyi Otelleriyle Rüya Gibi Bir Tatil Deneyimi

Finike, Türkiye'nin güney sahilinde yer alan bir tatil cennetidir. Doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve enfes… Daha fazla oku

3 ay önce

Finike’de Uygun Fiyata Konaklamak İçin İdeal Oteller

Finike, Türkiye'nin güney sahilinde yer alan bir tatil beldesidir. Finike'de uygun fiyatlarla konaklama imkanı sunan… Daha fazla oku

3 ay önce

Web sitemizde size daha iyi bir deneyim sunabilmemiz için bazı çerezler kullanıyoruz.

Devamını Oku